Warszawa utrzymuje pozycję lidera polskiego rankingu bez żadnych niespodzianek. Miasto stołeczne osiąga wynik 17 980 euro na mieszkańca, co oznacza, że siła nabywcza tam jest o prawie 65 proc. wyższa niż średnia krajowa. To niemal trzykrotność potencjału wydatkowego powiatu o najniższej sile nabywczej w Polsce. Mowa tutaj o powiecie kolneńskim, który również w tym roku znalazł się na końcu zestawienia z wynikiem 6 765 euro. Oznacza to, że mieszkańcy tego powiatu mają o 38% mniej środków na zakupy, czynsz, prąd i oszczędności niż przeciętny Polak.
Ranking GfK wykazuje, że mimo znaczącego poprawienia się poziomu życia poniżej średniej krajowej. Wciąż więc można zauważyć nierówności ekonomiczne między różnymi regionami Polski. Agnieszka Szlaska-Bąk, Client Business Partner w GfK - an NIQ Company, oblicza, że wynosi ona 13 768 euro na osobę. Powiat sokołowski osiągnął średni dochód rozporządzalny netto na poziomie 10 921 euro na mieszkańca, co jest o około 18 euro wyżej niż średnia krajowa.
Według badania GfK, tylko najbogatszy powiat w Polsce jest w stanie dorównać średniej europejskiej, która wynosi 17 688 euro w 2023 roku. Całkowita suma, którą Europejczycy mają do wydania na różne wydatki, takie jak żywność, mieszkanie, usługi, koszty energii, prywatne emerytury, ubezpieczenia, wakacje, mobilność i zakupy konsumenckie, wynosi około 12,1 mld euro. Przeliczając na mieszkańca, oznacza to wzrost o 5,8 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Jednak suma, która faktycznie jest dostępna dla konsumentów na wydatki i oszczędności, znacznie się różni w zależności od kraju, a także zależy od cen konsumpcyjnych w 2023 roku.
Podobnie jak w poprzednich latach, niewielki Liechtenstein zajmuje pierwsze miejsce w rankingu siły nabywczej. Mieszkańcy tego kraju mają imponującą siłę nabywczą na osobę w wysokości 68 843 euro, czyli prawie czterokrotnie wyższą niż średnia w Europie. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się Szwajcaria i Luksemburg. Mieszkańcy Szwajcarii mają siłę nabywczą na osobę wynoszącą 49 592 euro - prawie trzy razy więcej niż średnia europejska. Natomiast mieszkańcy Luksemburga mają rozporządzalny dochód netto na osobę w wysokości 40 931 euro, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia europejska.
W 2023 roku Irlandia zanotowała największy awans w czołówce rankingu, przesuwając się aż o 4 pozycje w górę - z 10. na 6. miejsce. Podobnie jak w latach poprzednich, na końcu zestawienia znajduje się Ukraina, która jest pogrążona w wojnie. Siła nabywcza na mieszkańca wynosi tam zaledwie 2 478 euro, co stanowi dokładnie 14 procent średniej europejskiej.
– W tym roku kraje europejskie ponownie odnotowują znaczący wzrost siły nabywczej, który wynosi średnio prawie 6 proc., jednak nie jest to w stanie w pełni zrekompensować wciąż wysokiej inflacji. Siła nabywcza rozwija się jednak inaczej w poszczególnych krajach europejskich. Na przykład Irlandia zanotowała wzrost o cztery miejsca, podczas gdy Wielka Brytania spadła o trzy lokaty. Wewnątrz poszczególnych krajów również miało miejsce wiele zmian – na przykład w Czechach, gdzie rankingi są w tym roku bardzo zróżnicowane, lub w Polsce i Francji, gdzie przepaść między regionami staje się coraz większa. Niemniej jednak można zaobserwować pewną pozytywną tendencję między 42 krajami: chociaż różnice w potencjale wydatków nadal są duże, średnia różnica w sile nabywczej nieznacznie się zmniejsza – mówi Przemek Dwojak, ekspert GfK – an NIQ Company w dziedzin
Raport "GfK Purchasing Power Europe 2023" zawiera szczegółowe dane dotyczące siły nabywczej dla 42 europejskich krajów na różnych poziomach regionalnych, takich jak gminy i kody pocztowe. Zawiera także dokładne informacje dotyczące mieszkańców i gospodarstw domowych, a także mapy cyfrowe. Siła nabywcza to miara dochodu, który pozostaje po odliczeniu podatków, składek na cele charytatywne oraz uwzględnia wszelkie otrzymane świadczenia państwowe.
Badanie analizuje poziomy siły nabywczej na jedną osobę w ciągu roku, wyrażone w euro i jako indeks. Siła nabywcza, obliczana przez GfK, opiera się na nominalnym dochodzie rozporządzalnym ludności, bez uwzględniania inflacji. Dane do obliczeń pochodzą z zgłoszonych dochodów i zarobków, statystyk dotyczących świadczeń rządowych oraz prognoz ekonomicznych dostarczanych przez instytuty ekonomiczne.
Klienci wykorzystują swoje ogólne możliwości finansowe, aby opłacić koszty związane z jedzeniem, mieszkaniem, usługami, energią, prywatnymi emeryturami i ubezpieczeniami, a także innymi wydatkami takimi jak wakacje, transport i zakupy konsumenckie.